Dünya Birikim Günü Nedir?

Dünya Birikim Günü, 31 Ekim’de, birikimin önemini vurgulamak ve birikimi teşvik etmek için kutlanan özel bir gündür. Almanya’da özellikle Sparkassen Finans Grubu ile akıllara gelen bu günü, ülkenin en popüler işverenlerinden biri olan Sparkassen Finans Grubu, dünyanın dört bir yanında kutluyor.

Neden Dünya Birikim Günü Var?

Dünya Birikim Günü, dünyanın birçok ülkesinde kutlanır ve tüketim alışkanlıklarını kontrol etmek, kısa ve uzun vadeli planlar oluşturmak ve birikim yapmak için yeni yollar öğrenmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirilir.

Geçmişte “Birikim”

İnsanlar binlerce yıldır birikim yapıyor. Antik çağda bile, Yunanlılar ve Romalılar madeni paraları saklamak için küçük delikleri olan basit kaplar kullanmışlardır.

Bilinen en eski kumbara, kilden yapılmış küçük bir Yunan hazine tapınağıdır (treasure temple) ve bu kelimenin “thesaurus” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Bu, günümüzde daha popüler olan “safe (güvenli)” kelimesinin kökenidir.

Orta Çağ'da insanlar para biriktirmek için kil çömlekler kullanmışlardır.

Günümüzde “Birikim”

Birçok evde kumbaralar çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor ve hala para saklamanın popüler bir yolu olarak görülüyor. Ancak bunun yanı sıra, bankada klasik birikim hesapları, fonlara yatırım, ETF'ler (Borsa Yatırım Fonları), hisse senetleri ve daha pek çok şey gibi para biriktirmek için birçok farklı seçenek var. Dünyanın her yerinde finansal kuruluşlardan gelen çeşitli teklifler mevcut. Farklı fırsatlar, iyi olmasının yanı sıra aşırı bilgi yüklenmesine de yol açabilir. Bu nedenle Dünya Birikim Günü, bu kafa karışıklığını gidermek, seçenekleri sadeleştirmek ve “Birikim” konusu hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir fırsattır.

Sparkasse ve Dünya Birikim Günü

Dünya Birikim Günü'nün neredeyse yüz yıl öncesine dayanan bir geleneği vardır. İlk olarak 31 Ekim 1925'te düzenlenmiştir. Bir yıl önce ise, Dünya Birikim Bankaları Enstitüsü, Milano'daki ilk Uluslararası Birikim Bankaları Kongresi'nde "Dünya Birikim Bankaları Günü" tanıtımını yapmıştır.

Buradaki amaç, yıllar içinde küçük miktarlarla bir miktar birikim yapabilmek ve böylece paranın değerini görmek ve öğrenmekti.

Birikim için o zamanlarda bile, "Her bireyin, her ulusun ve tüm insanlığın sosyal ilerlemesi için temel olan bir erdem ve uygulamadır!" deniliyordu.

Nasıl ve Ne için Birikim Yapıyorsun?

Arkadaş çevrenizdekilerle veya tanıdıklarınızla birikim hakkında konuşmak, başkalarının nasıl düşündüğüne dair ilgi çekici bilgiler sağlayabilir. Sonuçta, kendi aileniz içinde bile para ve finansal planlama konusunda birçok farklı görüş olabilir. Bazıları özenle birikim yaparak emeklilik sırasında daha iyi korunmak için her ay sabit bir miktar para ayırabilir. Bazılarıysa şimdi iyi yaşamanın önemli olduğunu düşündükleri için paralarını doğrudan harcamayı tercih eder.

Genç nesil, yaşlılık için erkenden birikim yapmaya başlamalıdır. Örneğin, ayda küçük bir miktar para kenara koyularak bir birikim planı oluşturulabilir. Bu yöntem, hem şimdi yaşadığımız hayattan zevk alma hem de yaşlılıkta iyi bir yaşam için para biriktirme olanağı tanır.

Neden Birikim Yapmalıyız?

Birikim yapmak, daha sonra kullanılabilir olması için bugün bazı isteklerinizden fedakârlık etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu genellikle zordur; çünkü gelecek belirsizdir. Pek çok insan gelecek için para biriktirmek yerine şimdi harcamayı tercih ediyor. Ancak finansal olarak durgun bir dönem daha önceden yapılmış birikimlerle daha kolay atlatılabilir.

Birikimin Farklı Aşamaları

Birikimin farklı aşamaları vardır. İlk aşama olarak acil finansal durumlarda kullanılması için aylık gelirinizin 2-3 katı olan likit paranızın birikim olarak ayrılması önerilmektedir. Bu durum acil harcamalarınızda size esneklik sağlar.

İkinci aşama ise, mesleki maluliyet gibi varlığınızı tehdit edebilecek yaşam risklerinin kapsamı ile ilgilidir. Bu, bir sigorta (eğer ülkenizde mevcutsa) veya başka bir birikim yöntemi ile yapılabilir.

Üçüncü aşama, özel emeklilik için para biriktirerek veya mülke yatırım yaparak ileriki yaşlarınızda daha rahat etmenize odaklanmaktır.

Birikimin son adımında ise kişisel sermaye oluşturmak vardır. Diğer tüm aşamaları hallettikten sonra artık kişisel sermayenize odaklanabilir ve varlıklarınızı oluşturabilirsiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi, para biriktirme zaman gerektirir. Yavaş ve istikrarlı olarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olun ve elinizden geldiğince birikim yapın.

Birikim İpuçları

Enflasyona karşı nasıl mücadele edilir ve kriz zamanlarında nasıl birikim yapılır? Bu ipuçlarıyla daha fazla para biriktirin!

Satın alma giderek daha pahalı hale geliyor, ısınma maliyetleri ve kiralar artıyor. Her gün eve yeni faturalar geliyor. Mali destek veya maaş artışları ise bu giderler karşısında daha düşük seviyede kalabiliyor. Dünya Birikim Günü için birikim ipuçlarımızın bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

 • İhtiyaçlar ve isteklerin doğru belirlenmesi, alım yapmadan önce kendimize sorulması alma davranışını etkiler.
 • Uzun ve kısa dönemli hedefler belirlemek birikim yapmak için kişiye amaç verir.
 • Günlük veya aylık küçük birikimler, uzun vadede önemli fark yaratır ve birikim oranının fark etmeden artmasını sağlar.
 • Giderlerin not edilmesi ve gözden geçirilmesi birikim yapılabilecek potansiyel alanların nerede saklandığını bulmayı kolaylaştırır.

İpuçlarımız ile maliyetlerinizi mümkün olduğunca kontrol altında tutabilir ve küçük miktarlarda kenara para ayırabilirsiniz.

Genel durum değerlendirmesi yapın

Isınma, elektrik, yakıt, kira, mutfak harcamaları... Fiyatlar birçok alanda önemli ölçüde artıyor. Yüksek enflasyon satın alma gücünüzü düşürebilir. Finansal durumunuzu düzene sokmak, büyük mali engellerden kurtulmanıza ve birikim hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Klasik ama etkili: Ev bütçesi planı

Mali durumunuzu dengelemek ister misiniz? Bir ev bütçesi planı mali durumunuzu takip etmenize yardımcı olur. Gelir ve giderlerinizi kayıt altına alın ve hangi alanda ne kadar para harcadığınızı görün. Bu şekilde bazı birikim fırsatlarını da keşfedebilirsiniz. Gider ve gelirlerinizi not altına alarak bütçesini planlayabileceğiniz bütçe planlayıcısına göz atmayı unutmayınız.

Bütçe planlayıcısı

Sigortanızı kontrol edin

Bazı sigortalar gereklidir ve sizi acil durumlardan korur. Diğerleri ise isteğe bağlı olarak kabul edilebilir ve yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir. Aşağıdaki sigorta türlerinden en az birine sahip olmak acil durumlarda oluşan giderlerde tasarruf yapmanıza yardımcı olabilir.

 • Sağlık Sigortası
 • Araba Sigortası (arabanız varsa)
 • Ev eşyaları ve varsa konut sigortası
 • Bireysel Emeklilik Planı
Bankada Birikim Planı

Birikim planıyla hedeflerinizi belirleyin ve onlara ulaşın

Bir sonraki tatil için mi yoksa yeni bir araba için mi olduğu önemli değil. Küçük ya da büyük isteklerimiz için her zaman yeterli paramız olmayabilir. Birikim planı ile hedefinize adım adım ulaşabilirsiniz.

Birikim Planının Avantajları:

 • Küçük birikimlerle de hedefinize ulaşabilirsiniz.
 • Esnek bir şekilde birikim yapabilirsiniz.
 • Hiçbir ücret ve kapanış masrafı ödemezsiniz.
 • Paranızı her zaman alırsınız (fesih içeren sözleşmeye bağlı olarak).
 • Düzenli faiz oranları ile güvenli bir yatırımınız olur.

Küçük birikimlerden daha büyük tutarlara

Elbette bir gün yerine getirmek isteyeceğiniz dilekleriniz/ istekleriniz vardır. Bir birikim planı ile bunun temelini atabilirsiniz.

Düzenli olarak küçük miktarlarda biriktirirseniz, zamanla küçük veya daha büyük bir birikiminiz olur. Kendinizi veya ailenizi sıra dışı bir şeyle ödüllendirmek için kullanabileceğiniz bir birikim ya da bir mülk veya emeklilik için kullanabileceğiniz bir sermaye oluşur.

Esnek bir şekilde biriktirin

Ne kadar veya ne sıklıkla birikim yapacağınızı bütçenize göre esnek bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Unutmayın şu anınızda geleceğiniz kadar önemli. Birikim yaparken hayatınızı dengeli yaşayın. Bir anda biriktirmeye çalışmak yerine, küçük birikim taksitleri bile zamanla hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir miktara ulaşır.

Uzun süre beklemek birikimin değerlenmesi için daha kârlıdır

Ne kadar uzun süre beklerseniz, birikiminiz o kadar büyük olur. Çünkü birikim planına daha fazla ödeme yapmış olursunuz ve daha uzun süre faiz almış olursunuz. Birikiminize ihtiyaç duyana kadar güvenli yatırım ve sabit faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Kendi Kumbaranızı Yapın!

Kendi kumbaranızı böyle oluşturabilirsiniz

Kendi kumbaranızı nasıl yapabileceğinizi ve istekleriniz ve hedefleriniz için yaratıcı, renkli ve bireysel olarak nasıl tasarruf edebileceğinizi görmek ister misiniz? Bugünlerde satın alamayacağımız neredeyse hiçbir şey yok. İnternet de bu konuda bizlere yardımcı oluyor. İnternette bulabileceğimiz sayısız çevrimiçi perakendeci var ve istediğimiz hemen hemen her şeyi satıyorlar. İnanılmaz derecede pratik olduğuna hiç şüphe yok. Ancak sizin kolayca elde edebileceğiniz bir şey, aynı zamanda başkalarının çok çabuk keşfedeceği bir şeydir. Benzersiz bir şeye kendinize ait bir şey demek istiyorsanız, uzun süre aramanız gerekir ya da kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz.

İleri dönüşüm (Upcycling) nedir?

Bir süredir trend bir konu haline gelen DIY konseptinden bahsetmek gerekirse; DIY, Do It Yourself'in kısaltmasıdır ve "kendin yap" anlamına gelmektedir. Do It Yourself (DIY) hareketi artık sadece internetteki bloglarda değil, aynı zamanda birçok dergide veya televizyonda da görülebiliyor. DIY’ın bir alanı da son yıllarda çok popülerleşti: ileri dönüşüm (upcycling). Bu kelime size geri dönüşümü hatırlatıyor mu? O zaman doğru yoldasınız. İleri dönüşümcüler (Upcyclers), eski şeyleri onlardan yeni bir şey ve bazen de daha fazlasını yapmak için tekrardan kullanır. Daha öncesinde işe yaramaz gibi görünen şeyleri yeniden kullanılabilir hale getirirler. Bu yeni zanaat biçimi, birkaç nedenden dolayı popüler. Bir yandan yeniden kullanıma odaklanarak, yeni satın alım yapılmamasına yönlendiriyor. Böylece paradan ve hammaddeden tasarruf ederken, daha az atık üreterek çevrenin korunmasına da destek olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaratıcılığınızın gelişimini destekler. Çünkü ileri dönüşüm sırasında hayal gücünün sınırı yoktur. Eski şapkalardan veya çırpıcılardan yapılmış lambalar, kovalardan yapılmış delikli duvar rafları veya araba lastiklerinden yapılmış armut koltuklar; her şey mümkün.

Kendi havalı kumbaranızı yapın

Aslında kendi kumbaramızı yapmak da mümkündür. Günlük kullandığımız nesnelerden bile bir kumbara yapabiliriz. Eski bir resim çerçevesinden yapılmış kumbaraya baktığımızda bunu görebiliriz.

Kendi havalı kumbaranızı yapın
Çocuğunuz için Cep Harçlığı

Ne zamandan beri? Ne için? Ve ne kadar? – İpuçları ve öneriler

Ebeveynlerin çocuklarına harçlık ödeyip ödememeleri tamamen onların kararıdır. Bu konuda yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte, çocukların parayı sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını erken yaşta öğrenmeleri için cep harçlığı önemlidir. Cep harçlığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Kritik noktalar:

 • Cep harçlığının para yönetimine olumlu etkisi vardır.
 • Çocuklar kendi mali durumlarının sorumluluğunu almayı erkenden öğrenirler.
 • En küçükler bile ekonomik ilişkileri bu şekilde öğreniyor.

Çocuklar için çıkarılan önemli dersler: Cep harçlığı çeşitli amaçlara hizmet eder

Dondurma, patlamış mısır, en sevilen çizgi roman ya da sadece yeni bir oyuncak. Çocuklar ve gençler cep harçlıkları ile kendi isteklerini kolaylıkla yerine getirebilirler. Ebeveynler harçlık verme konusunda dikkatli davranırlarsa, çocuklar sadece parayı nasıl sorumlu bir şekilde kullanacaklarını öğrenmekle kalmazlar. Bunun yanı sıra satın almalarının gerekli olup olmadığı, fiyatları karşılaştırma ve parayı nasıl akıllıca tahsis edecekleri gibi kendi kararlarını vermeyi de öğrenirler. Ayrıca, herhangi bir otoriteye bağlı olmadan ekonomik hayatta ilk yerlerini edinmiş olurlar.

Cep harçlığı verilmesi: Ne sıklıkla ne kadar ve kaç yaşından itibaren?

Cep harçlığı söz konusu olduğunda en önemli şey miktarı değil, çocukların davranışları ne olursa olsun zamanında ve düzenli ödeme tarihidir. Çocuğunuzun size tarihi hatırlatması gerekmemelidir.

Çocuğun gelişimine bağlı olarak en erken 4 yaşından itibaren okul başladığında harçlık verilebilir. Küçük çocuklar daha uzun süreler için plan yapmayı hala zor bulduklarından, 10 yaşına kadar ideal olarak harçlık haftalık olarak verilmelidir. 10 yaşından itibaren ödeme aylık olarak yapılabilir.

Çocukların cep harçlıklarını harcamada genellikle özgür olmaları da önemlidir. Çocuklarınıza tavsiyelerde bulunun, onlara belirli sınırları öğretin, ancak her satın aldığını eleştirmeyin. Çocuklarınız yaşına uygun ve gençlere zararlı olmayan şeyler satın aldığı sürece, satın almayı yasaklamamalısınız. Kötü bir satın alma yaparlarsa, parayı nasıl daha iyi idare edeceklerini öğrenirler. Örneğin çocuğunuz çok fazla şeker aldığı için kontrolden çıkarsa, net kurallar belirleyin veya gerekirse harçlığı azaltın.

İpucu

Dijital ödeme yöntemlerindeki artış nedeniyle, insanların nakit para kullanımı her geçen gün azalmaktadır. Verilmesi planlanan harçlık miktarını her zaman bir kenara ayırmak gerekir. Daha büyük çocuklar da tutarı cari hesaplarına aktarabilirler.

Ne kadar cep harçlığı vermek uygun?

Cep harçlığı miktarı çeşitli faktörlere bağlı olabilir:

 • Ailenin mali durumu
 • Nerede yaşadığı
 • Ailenin büyüklüğü ve ailede yaşayan çocuk sayısı
 • Çocuğun yaşı
 • Çocuğun gelişim düzeyi

Ek harçlık ile gençlerin finansal bağımsızlığı

Gençlere genellikle cep harçlığı tarafından karşılanmaması gereken gerekli harcamalar için ek bir miktar ödemek gerebilir. Bu, örneğin en sevdikleri spor ayakkabılar, cep telefonu masrafları, dışarıda yemek yeme, kozmetik veya okul malzemeleri gibi masrafları içerir. Bu, gençlere daha fazla finansal bağımsızlık sağlar. Bu gibi giderler için ek harçlık ödemesi 14 yaşından itibaren tavsiye edilir.

Cinsiyetler arası ücret farkı çocuklar için de geçerli

Kadın ve erkek arasındaki ücret farkı, ücret eşitsizliği olarak bilinir. Korkutucu olan şey, Children's Media Study'e göre bu eşitsizliğin erken yaşta başlaması. Ortalama olarak, erkekler hala kızlardan biraz daha fazla harçlık almaktadır. Rol model olarak cinsiyetten bağımsız, çocuklarınıza aynı harçlığı ödeyin.

Önemli: Cep harçlığı bir eğitim aracı değildir. Cep harçlığı, iyi okul notları için ödül olarak verilmemeli, ceza olarak da alınmamalıdır.

Çocuklarınız için farklı bir hesap

Çocuğunuz için henüz bir hesap açmadıysanız, şimdi tam zamanı! Altı yaşından itibaren çocukların kendi cep harçlığı hesapları olabilir. Daha sonra parayı banka havalesi yoluyla çocuğunuzun hesabına aktarabilirsiniz. Bu şekilde, çocuklarınızın erken bir aşamada kendi paraları için bir his geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. En geç 12 yaşından itibaren gençler için bir cari hesap, öğrenci hesabı açılması değerlendirilebilir. Bu, çocuğunuza giderek daha bağımsız hale gelen günlük yaşamlarında nakit kullanmadan ödeme yapma, kendi hesabını çevrim içi olarak yönetme fırsatı verir.

Çocuğunuza ne kadar süre harçlık vermelisiniz?

Çocuklarınıza vereceğiniz cep harçlığı süresi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir yanda kendi mali durumunuzla ilgilidir. Öte yandan, bu, çocuğunuzun artık kendi başına yeterince para kazanıp kazanmadığına da bağlıdır. Bu durumlarda, artık harçlık ödemeye gerek yoktur.

Dünya Birikim Günü