Birikim Oyunu

German Sparkassenstiftung olarak, aile bütçesini başarılı bir şekilde yönetmek ve birikimlerini artırmak isteyen aileler, genç yetişkinler ve küçük ölçekli aile şirketi olan kişiler için Birikim Oyunu Eğitimi’ni gerçekleştiriyoruz.

“Birikim Oyunu’’ eğitimine katılan kişiler, dokunabilecekleri bir oyun panosu üzerinden üç tur boyunca hem ödüllendirici hem de zorlayıcı bir öğrenme deneyimi yaşar. Eğitim sırasında gruplar oluşturulur ve her bir grup kendi aile bütçesini yönetir. Eğitim boyunca grupların her biri en yüksek yaşam kalitesi puanına ulaşmak için rekabet içindedir. Finansal okuryazarlıklarını artırırken birikim yaparak yaşam kalitesini dengede tutmanın önemini kavrar.

Aile üyeleri olarak katılımcılar, hayatın çeşitli önemli aşamalarından geçerken günlük kararlar alırlar; büyümek, okula gitmek, evlenmek, çocuk ve yaşlı aile üyelerine bakmak gibi. Aile üyeleri belirli zorlukla karşılaştığında veya bir şey satın almak istediğinde, ne yapacaklarına birlikte karar verirler. Ev bütçesini ortaklaşa yöneterek, ellerindeki kaynakları mümkün olduğunca etkili bir şekilde kullanmaya çalışır ve oyun başında belirlenmiş aile hedefine ulaşmak ve hayat kalitesini artırmak için birlikte çabalarlar.

“Birikim Oyunu’’ eğitiminin genel amacı, deneyime dayalı bir eğitim yaklaşımıyla aile bütçesinin nasıl yönetileceğinin ve etkili bir şekilde nasıl birikim yapılacağının tecrübe edilmesidir.

Eğitim süresince katılımcılar; aile bütçesini yönetmek, birikim yapmak ve birikimlerini değerlendirecekleri finansal kuruluşları doğru seçebilmek amacıyla temel ekonomik kavramları öğrenir.

Birikim Oyunu Eğitim’inde amaçlanan:

  • Enflasyon, teminat ve likidite gibi önemli kavramları anlamak,
  • Aile bütçesinin anlamını kavramak, gelir ve gider gibi önemli bileşenleri anlamak,
  • Kişisel bütçeyi ve aile bütçesini belirlemek, analiz etmek ve yönetmek,
  • Bugünkü ve gelecekteki ihtiyaç ve istekleri ayırt edebilme farkındalığı kazanmak, potansiyel ve mevcut riskler için planlama yapabilmek,
  • Birikimin amacını ve faydalarını anlamak,
  • Finansal kuruluş yoluyla birikim yapma ve diğer birikim yollarını kullanarak birikim yapmanın arasındaki farkları anlamak,
  • Güvenilir bir finansal kuruluş seçme yeteneğini kazanmaktır.

“Birikim Oyunu” eğitimi yüz yüze iki tam gün, çevrim içi olarak beş yarım gün sürmektedir.

“Birikim Oyunu’’ eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

sparkassenstiftung.de'de bu konuyla ilgili daha fazla oku

Bu konu ile ilgili broşürü görüntüle

Bu konu ile ilgili videoyu görüntüle